Historie

Roku 1275 kde se připomíná Vlk z Buku, jakožto svědek s Lumírem z Věrovan a Předborem z Citova na listině pro klášter hradištský. Roku 1349 zapsal zde Oldřich z Buku své manželce Jílce dvůr s lázní a lesem. Rkou 1374 část vsi náležela k Helfštýnu. Dle zemských desek koupil roku 1447 Buk, dům, dvůr s příslušenstvím a krčmu v Radvanicích Záviš z Kunčic od Bočka z Poročic a Drahotuš. Na místě, kde se říká Na zámku, stávala ve 14. století tvrz, která koncem 15. století zanikla. (koncem 19. století se tu přišlo při kopání na podzemní chodby a zbytky základů tvrze.) historická pohlednice

Buk s příslušenství upsal roku 1466 Oušovi (Ondřejovi) a jeho dědicům také Jan z Cimburka. Roku 1498 dobrou vůli postoupil Oldřich tvrz a ves Buk s dvorem Vilémovi z Perštýna. Vilémův dědic Jan z Perštýna, prodal roku 1548 Erazimovi z Bobolusk městečko Horní Újezd s kostelním podacím a 5 vsí i s Bukem. Po třicetileté válce dostal se Buk rodu Brabantských z Chořan. A majitelé se dále měnili. Až roku 1668 byl Buk spojen s Rokytnickým panstvím.

Buk byl větší částí přifařen do Předmostí, menší (4 grunty) příslušely farou do Oseka. Roku 1784 po zřízení velkoprosenické fary byli všichni přiděleni do Velkých Prosenic.

Roku 1909 byla v Buku postavena jednopatrová dvoutřídní škola Nad dveřmi je busta J. A. Komenského a na stěně deska padlým z I. světové války. V letech 1907 až 1921 byla v Buku továrna na dřevěné zboží (hračky) a na nábytek od roku 1924.                                                                 Od roku 1908 až do začátku války posílal každého roku rolnický spolek "Ruské zrno" v Pertrohradě do Buku mladé chovance, aby se od zdejších rolníků přiučili našemu hospodářství a stali se jeho průkopníky doma.

Po druhé světové válce bylo na katastru obce obnoveno pěstování chmele, vybudován vodovod a kanalizace.

oltář v kapli

BUK3.jpg